چال کندی یکی از مناطق طبیعی دیدنی زیبا و بکر شهرستان دزفول در ماه‌های گرم سال است. این منطقه در ۱۸ کیلومتری شمال شهر دزفول در محور جاده دزفول ـ شهیون و هفت کیلومتر بعد از پادگان قدس در مسیر رود دز واقع شده است. چال‌ کندی از مناطق کمتر دست خورده رود زلال دز است.

در مسیر رودخانه دز در چال‌ کندی گونه‌های گیاهی و جانوری بسیاری به چشم می‌خورد که علاوه بر جنبه‌های گردشگری، از نظر محیط زیست نیز بسیار اهمیت دارد. آرامش رودخانه، حاشیه طبیعی آن و زیستگاه‌هایی که به دور از تخریب بشر ساده و دست نخورده باقی مانده، نیزارها، علف‌زارها، بیشه‌زارها و آب عمیق و آرام منطقه، روح هر بازدید کننده‌ای را جلا می‌دهد. باید بگوییم که این جاذبه با همه ی زیبایی ها و جلوه های منحصر به فردش می تواند شما را به کام مرگ بکشاند. اگر با بی تجربگی، نداشتن آمادگی لازم و آشنا نبودن به خطرات طبیعت راهی این جاذبه شوید، ممکن است هیچگاه بازنگردید. اگر خواستار هیجان این سفر هستید می توانید با حضور یک راهنمای با تجربه و همه فن حریف، از آن لذت ببرید.

 

مسیر دسترسی به چال کندی

مسیر زمینی: منطقه چال‌ کندی دارای مسیری مال رو از سر جاده تا لب رودخانه است. برای رفتن به این منطقه بهتر است با گروه‌ها یا افراد محلی آشنا همراه شد. زمان پیاده‌روی بعد از آخرین حد ماشین رو حدود ۴۵ دقیقه است. برای رسیدن تا کنار رود باید از کمرکش دیواره‌ها و صخره‌ها عبور کرد و خود را به این محل زیبا رساند. بعد از ۱۰ دقیقه پیمودن مسیر حرکت، حالت کوهپیمایی به خود گرفته و آمادگی بدنی در حد متوسط را طلب می‌‌کند.

ساختار زمین‌شناسی منطقه از سازند کنگلومرا (کَمَر) است که ویژگی رسوبات آبرفتی و کوهپایه‌ای زاگرسی حاصل از فرسایش ارتفاعات را دارد.

مسیر رودخانه ای: می‌توان به جای استفاده از ماشین مسیر رسیدن تا این منطقه را با قایق از پارک دولت در شهر دزفول طی کرد. این مسیر آبی از پارک دولت تا چال کندی، حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد، اما مسیر رسیدن به چال کندی از چنان جذابیت و زیبایی برخوردار است که گذر زمان را احساس نمی کنیم.

عمق آب در چال کندی به ۳۰ متر هم می رسد اما به دلیل زلالی بیش از حد، کف رودخانه مشخص است و ‌گونه های مختلف ماهی در اعماق آب به راحتی قابل مشاهده هستند.  این منطقه در همه ماه‌های سال دیدنی است اما به دلیل تفریحاتی چون شنا، شیرجه، تاب آبی، جت اسکی سواری، قایق‌سواری، غواصی و ماهیگیری یکی از تفریحگاه‌های ماه‌های گرم در دزفول به شمار می‌رود. ضمن اینکه جنس خاص زمین و صخره هایی که به وفور در این منطقه یافت می شوند و دیواره‌های منطقه، امکان سنگ ‌نوردی و کوهنوردی را نیز برای گروه‌های کوهنوردی و علاقه‌مندان فراهم می‌کند. بهترین زمان استفاده از طبیعت چال ‌کندی از ابتدای خرداد تا اواسط مهر است.